21.05.2019, Вівторок, 07:53

USD 26.1000

RUB 0.3800

EUR 29.2000

Київ

+17°
C

Публікації »

Повідомлення про помилку

Notice: Undefined offset: 0 в main_preprocess_views_view_fields() (рядок 174 із /var/www/html/regionews.ua/web/sites/all/themes/main/template.php).

Регіональні новини »

Фотоподія »

Відео »

Гривня пішла в піке. Що буде далі

08 серпня 2018

Курс гривні після декількох місяців зміцнення різко почав знижуватися. Нацбанк запевняє, що національна валюта залишається в прогнозних рамках і обіцяє згладжувати коливання на валютному ринку інтервенціями, що активно і робить. Але експерти не виключають, що ситуація може загостритися на тлі ряду значущих чинників. Курс гривні після декількох місяців зміцнення знову почав падати. Тільки за офіційним курсом Нацбанку національна валюта в липні девальвувала до долара на 2,2%. У серпні курс перевалив за 27 гривень за долар. Регулятор пояснив, що з другої половини червня і в липні тиск на гривню посилився, переважно через підвищення попиту на валюту з боку імпортерів енергоносіїв, операцій корпоративного сектора по перерахуванню дивідендів за кордон і виходу нерезидентів з гривневих облігацій внутрішньої держпозики. «Курсові коливання ... викликані низкою факторів. Зокрема, це активне проведення компаніями операцій по перерахуванню дивідендів за кордон (з початку липня з цією метою було куплено майже 300 млн дол США) і вихід нерезидентів з ОВДП (з початку липня обсяг ОВДП у портфелях нерезидентів скоротився майже на 1,3 млрд грн ) », - відзначили в НБУ.

Регулятор підкреслює, що на курсову динаміку також вплинули значні обсяги повернення ПДВ в кінці липня, що значно знижує обсяг вільного продажу валюти, а також зростання попиту на іноземну готівку, зокрема, з боку тіньового аграрного сектора в зв'язку з початком сезону. При цьому Нацбанк запевняє, що буде «уважно стежити за станом валютного ринку і, в разі необхідності, готовий і надалі згладжувати надлишкові коливання шляхом проведення інтервенцій». Мабуть, надлишкові коливання присутні, оскільки тільки з початку серпня регулятор уже не раз виходив на міжбанк з продажем валюти. Наприклад, 2 серпня НБУ на валютному аукціоні продав весь заявлений обсяг - 100 млн доларів, а 3 серпня - ще 50 млн доларів. Глава Ради Національного банку Богдан Данилишин відзначає, що в тому, що відбувається немає нічого надзвичайного - певне знецінення гривні перед початком осені було і в минулі роки, хоча і відбувалося дещо пізніше, ніж зараз. Втім, думки експертів розділилися. Одні вважають, що особливих причин для занепокоєння немає - гривня незабаром «заспокоїться» і коридор її курсу буде не вище прогнозованого Нацбанком. Інші не виключають подальшого обвалу нацвалюти через низку значущих чинників. Курсові очікування Голова правління «RwS bank» Владислав Кравець зазначає, що зниження курсу української національної валюти в липні є корекцією. Швидше за все, дана тенденція продовжиться і в серпні. На це впливає, в основному, виплата за облігаціями внутрішньої державної позики, сплата ПДВ, утримання виручки експортерами, а також виплата дивідендів. Але коридор курсу нацвалюти не перевищить 27,40 грн за долар. «Варто очікувати згладжування різких коливань курсу в найближчий місяць. Коридор по валюті складе 27-27,40 », - вважає експерт. За прогнозом керівника аналітичного підрозділу ICU Олександра Вальчишена, третій квартал гривня завершить курсом 27 грн за долар.

 

«Ми прогнозуємо обмінний курс на кінець третього кварталу на рівні 27 гривень за долар, тобто, буде незначне ослаблення курсу протягом серпня-вересня. Це пов'язано з тим, що в другій половині року держбюджет, як правило, переходить в режим дефіциту - витрати спрямовуються на соціальну сферу і капітальні інвестиції. Перше - це освіта, медицина, соціальне забезпечення і т.д. Під капітальними інвестиціями мається на увазі різного роду будівництво, ремонти, придбання устаткування та інше », - підкреслив експерт. Фінансовий аналітик Віталій Шапран дещо іншої думки: «Вважаю, що коридор 26-27 гривень за долар - це цілком робочий діапазон курсу готівкового і безготівкового долара на літо 2018 року. Фактор нерезидентних ОВДП, реакція на можливе підвищення ставки ФРС США, фактор торгових воєн, важке відновлення співпраці з МВФ, військово-політичні події, недовиконання держбюджету за доходами і відставання реального курсу від прогнозного. Це - ті чинники, які можуть в сукупності дуже швидко розхитати гривню, розширивши коридор коливань у другому півріччі 2018 року. Не буду брехати, що все дуже добре. Не дуже добре. Але, схоже, цього разу наші національні змагання «хто перший добіжить до обмінного пункту» або «хто знайде кращий обмінний курс» доведеться відкласти », - сказав експерт. Додаткові фактори ризику За словами заступника виконавчого директора Центру економічної стратегії Марії Репко, в цьому році додатковими факторами ризику для курсу гривні стануть переговори з МВФ, турбулентність на фінансових ринках світу і потенційне зростання дефіцитного фінансування бюджету. «Справа в тому, що вже зараз Мінфін відчуває недобір по деяким категоріям податків, а наближення 2019 року залишає дуже маленький потенціал для зниження витрат - ніхто не хоче затримок пенсій або зарплат бюджетників, коли на носі вибори. І одночасно депутати намагаються продемонструвати свою користь для округів через різні соціально-економічні проекти - від лавок в парках і комп'ютерів в школах, до спішного ремонту доріг і площ. Сировинні ринки, які поки досить нейтральні для українського експорту, можуть принести неприємні сюрпризи в частині зростання цін на енергоносії - один з ключових компонентів нашого імпорту », - зазначила вона.

Президент інвестиційний групи УНІВЕР Тарас Козак також дає песимістичний прогноз щодо гривні: «Так історично склалося, що навесні наша національна валюта росте, а з середини літа до середини зими падає. Цього року якраз з середини літа гривня і перейшла до падіння. Головна причина - бюджетна. Ситуативний попит на долар збільшується при великих виплатах з державного бюджету. На цей раз це були великі погашення гривневих ОВДП і відшкодування ПДВ. Надлишкова гривня не йде в рахунок кредитів, законопроект «Про захист кредиторів» поки не підписаний президентом, а тече на валютний ринок. Ще одна причина - політична, причому зараз найважливіша. Навіть оптимісти зрозуміли, що наступний транш кредиту МВФ ми отримаємо (якщо ще взагалі отримаємо!) Не раніше жовтня-листопада. Причина - чергову відмову влади України підняти ціну на газ для населення. Це повинен зробити Кабмін, згідно з Меморандумом з МВФ. Повинен, але не робить, відкладає вже майже рік. Уряд і прем'єр побоюються негативного суспільного резонансу, особливо напередодні виборчих перегонів. А без траншу МВФ ми не отримаємо ні макрофінансової допомоги Євросоюзу на 1 млрд євро, ні гроші міжнародних організацій, ні дешеві кредити і гарантії країн-партнерів, ні інвестиції іноземного бізнесу. При цьому повинні виплатити ще понад 15 млрд доларів за 2018-2020 роки. Міжнародних резервів Нацбанку не вистачить. Тому гривня може зірватися у прірву ... Банкіри всі ці ризики прекрасно розуміють, ось і «закуповуються» доларами на всі наявні у них гроші. Тому курс гривні падає. Підвищення ціни на газ для населення може зупинити найгірший сценарій », - підсумував експерт. А поки влада роздумує, що робити з ціною газу для населення, а їх «сумніви» гальмують життєво необхідне виділення фінансової допомоги Україні з боку основних кредиторів, гривня з останніх сил утримується в прогнозованих рамках. Ось тільки верхня межа цих самих рамок, згідно з прогнозом - бюджетного розпису, може скласти 29,3 гривні за долар. Все йде за планом". Ось тільки цей план ніяк не радує рядового українця.

Нана Чорна