Про це повідомляється на сайті Верховної Ради України, передає RegioNews.
У пояснювальній записці до законопроєкту йдеться про те, що наявна система МСЕК зʼявилась ще до набуття Україною незалежності та не відповідає ані сучасним викликам, ані актуальним підходам щодо встановлення інвалідності, прийнятим у світі.
У Кабміні переконані, що ухвалення законопроєкту позитивно вплине як на державу, так і на громадян, оскільки, з одного боку, зменшить навантаження на держапарат, а з іншого — дозволить проводити прозоре оцінювання потреб людей.
Напередодні у Міністерстві охорони здоров’я України наголосили, що реформа МСЕК — перший і ключовий етап втілення такого бачення щодо підтримки громадянина державою.
Реформа спрямована на замінити застарілу, не персоналізовану, неефективну і корумповану систему медико-соціальної експертизи на нову – оцінювання того, як людина функціонує у повсякденному житті.
МОЗ підготувало законопроєкт, який започатковує нову прозору систему.
Найголовніше, що зміниться від 1 січня:
• Замість МСЕКів оцінювання здійснюватимуть лікарі-практики на базі потужних кластерних і надкластерних багатопрофільних лікарень.
• Система буде цифровізованою, що зробить її зручною та прозорою, мінімізує корупційні ризики.
• Фінансувати оцінювання в лікарнях буде Національна служба здоров’я України в межах укладених договорів із формуванням чітких вимог і контролем їх дотримання.
Що не зміниться:
• Встановлення статусу людини з інвалідністю та соціальні гарантії.
• Статуси людей з інвалідністю, які були отримані до запуску реформи (за винятком перевірки рішень, зокрема за кримінальними провадженнями).
• Медико-соціальна експертиза для дітей.
Нагадаємо, раніше у ЗМІ з'явилася інформація, що 49 прокурорів Хмельницької облпрокуратури оформили інвалідність. Медіа оприлюднили перелік імен усіх прокурорів. Після скандалу керівника Хмельницької обласної прокуратури Олексія Олійника було звільнено з посади.
Згодом Міністерство охорони здоровʼя за підсумками перевірки скасувало частину висновків про встановлення інвалідності військовозобовʼязаним, які були надані центрами медико-соціальної експертизи (МСЕК).
Президент Володимир Зеленський 22 жовтня провів засідання Ради національної безпеки і оборони (РНБО). Серед ухвалених рішень – ліквідація МСЕК до кінця цього року.
Після засідання РНБО генеральний прокурор України Андрій Костін оголосив про свою у відставку з посади.
Перші результати службового розслідування показали, що найбільше прокурорів отримали групи інвалідності у Хмельницькій і Черкаській областях.
Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль заявив, що було звільнено керівництво Центральної медико-соціальної експертної комісії та керівники профільного департаменту Міністерства охорони здоров'я, який відповідає за координацію діяльності МСЕК.
У середу, 23 жовтня, через скандал із МСЕК звільнили Олександра Завроцького, директора Департаменту охорони здоров'я Хмельницької ОВА.
Згодом, 25 жовтня, стало відомо, що на Рівненщині звільнили сімох керівників МСЕК.
Крім того, після скандалу з фейковими інвалідностями з керівництва Податкової служби звільняються 16 людей.