Про це заявив посол України у Польщі Василь Зварич в інтерв’ю TVN 24, інформує RegioNews.
За словами посла, наразі в Україні хочуть перевірити, яка кількість чоловіків призовного віку знаходиться за кордоном.
"Тому в нас діє новий акт про мобілізацію, який передбачає, що протягом 60 днів після набрання чинності кожна особа призовного віку має з’явитися та звірити свої дані у ТЦК", – сказав Зварич.
На запитання, чи знадобиться Україні допомога у транспортуванні громадян, у яких будуть протерміновані документи, посол відповів, що наразі Київ не звертався з таким проханням до польської сторони.
"Зачекаймо. Думаю, все пройде нормально, без паніки", – сказав посол.
Відповідаючи на запитання, чи повинні будуть чоловіки повернутися до України, щоб стати на військовий облік, посол зазначив, що це не обов’язково.
"Ми тимчасово призупинили прийом нових заяв від чоловіків призовного віку, щоб технічно підготуватися. Коли новий закон набуде чинності, кожен знатиме, як оновити свої дані. Є ідея, що це можна було б зробити дистанційно", – пояснив Зварич.
За словами Зварича, очікується, що найближчим часом Міністерство закордонних справ України оприлюднить детальну інформацію про нові правила мобілізаційного обліку для українців, які перебувають за кордоном.
У відповідь на те, що в Берліні дозволять українським чоловікам призовного віку і далі перебувати в Німеччині з недійсними паспортами, дипломат зазначив, що "це суверенне рішення кожної країни, як поводитися з громадянами інших країн".
"Ми не можемо нічого змусити. Для нас головне, щоб реалізація акту про мобілізацію була ефективною та прозорою, щоб усі знали, про що йдеться. Тому ми працюємо над тим, щоб роз’яснити нашим громадянам, про що йдеться", – сказав посол Зварич, додавши, що людям "нічого боятися".
Він підкреслив, що оцінки щодо кількості українських чоловіків призовного віку у Польщі на цей момент "дуже приблизні".
"За нашими оцінками, тільки в Польщі є десятки тисяч людей призовного віку. Але ми будемо впевнені, коли цей закон буде імплементуватися, і коли кожен зможе підтвердити свої дані в пунктах збору", – сказав посол.
Нагадаємо, українські дипломатичні установи за кордоном від 23 квітня призупинили надання консульських послуг чоловікам призовного віку. Які послуги тепер недоступні: перелік за посиланням.
Кабінет міністрів заборонив пересилати за кордон оформлені паспорти громадянина України та паспорти для виїзду за кордон. Йдеться про документи, оформлені для чоловіків віком від 18 до 60 років. Тепер вони зможуть отримати паспорти тільки в Україні.
Міністр оборони Польщі Владислав Косіняк-Камиш заявив, що у разі потреби Польща допоможе Україні повернути чоловіків призовного віку.
Зголом у Польщі пообіцяли продовжити тимчасовий захист українським біженцям, який діє поки до 30 червня, навіть у разі відсутності паспорта.
Радник голови ОП Михайло Подоляк прокоментував ситуацію із відмовою українцям за кордоном у консульських послугах та видачі паспортів. У ОП переконані, що така постанова глави МЗС є цілком законною.
Також повідомлялося, що українські територіальні центри комплектування і соціальної підтримки за кордоном працювати не будуть, а вручення повісток чоловікам за кордоном виглядає нереальним.