Публікація на CNN матеріалу із прямою критикою на адресу українського керівництва та деяких союзників наступного дня після візиту до Києва Вікторії Нуланд – це знак. Улюблена тактика Офісу президента у відповідь на критичні статті в західних ЗМІ останнім часом зводилася до того, що "а подивіться, хто пише": то звалювали на агентів Кремля, що окопалися в США, то знаходили в біографії автора туристичну поїздку до Росії, де його, автора, точно завербували, то оголошували статтю замовленою та купленою.
Нинішній матеріал точно замовним назвати не вдасться. Залужний пішов ва-банк. Він знає, що пізніше в понеділок його звільнять. І тому перейшов до активних дій. Йому втрачати вже нема чого. Але при цьому на його боці показна прихильність Штатів (тоді як Зеленський не менш демонстративно дрейфує у бік Британії). Стаття Залужного – дуже серйозний документ, з якого випливає, що Зеленський, на думку головного комітету, не впорався з найважливішими завданнями, що лежать у сфері компетенції Головковерха. Там написано рівно стільки, скільки для того, хто розуміє, буде достатньо. Особливо для американського розуміючого.
Помилка Зеленського полягала в тому, що він не звільнив Залужного минулого понеділка. Очевидно, Зеленський не знає шахового правила "доторкнувся – ходи". Він боявся хвилювань в армії, реанімації опозиції, обвалу рейтингів. Тепер він у будь-якому разі отримає все це – у прогресії. Не важливо – в арифметичній чи геометричній. І після статті Залужного будь-які слова Зеленського будуть виглядати як спроба виправдатися, а дії – як помста. Минулого понеділка Зеленський виявив нерішучість. Вона йому дорого коштуватиме.
Звичайно, Залужний – далеко не Катіліна. Він слабкий як політик, має аморфну команду, його рейтинги надто ситуативні. З нього спробують зробити символічну фігуру, наповнивши максимально універсальним змістом (щоб сподобатися широкому колу послідовників). Але головне, що й Зеленський – не Ціцерон. Той був затятим прихильником республіки і він не мав своїх Єрмаків.
Хоч і Цицерон, і Катіліна скінчили дуже погано… Але це вже інша історія.
Нагадаємо, інформація про можливе звільнення головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного, а також міністра оборони Рустема Умерова з'явилася у понеділок увечері, 29 січня. Про це повідомили низка політиків та ЗМІ, посилаючись на свої джерела. Деякі видання зазначали, що місце Залужного має обійняти шеф української розвідки Кирило Буданов.
Практично одразу в Міноборони заявили, що інформація про звільнення не відповідає дійсності, проте не уточнили, це стосується Умерова або ж і Залужного теж.