Про це свідчить інформація статистичного відомства, передає RegioNews.
Зазначається, що фактичні темпи зростання вартості продуктів були істотно нижчими за останній прогноз Національного банку Україн (НБУ). Більше сповільнення інфляції пояснюють зростанням пропозиції продуктів. Йдеться про овочі та фрукти нового врожаю, а також кращі врожаї зернових та олійних.
Зокрема, цін на сирі продукти впали до 0,3% у річному вимірі. Основний внесок зробили фрукти та овочі.
Подешевшали крупи та борошно на тлі збільшення виробництва. Проте подорожчали яйця, хоч і не так сильно, як торік.
Пригальмувало подорожчання алкогольних напоїв через повільніше зростання виробничих витрат.
Проте пришвидшилося зростання вартості транспортних послуг з огляду на подорожчання пального. Так, ціни на пальне поновили зростання (6,2% у річному вимірі).
У вересні подорожчали оброблені продовольчі товари, однак дещо повільніше (до 10,6% р/р). Таку динаміку пояснюють зниженням тиску з боку витрат бізнесу на сировину, оптимізацією виробничих і логістичних ланцюгів.
Зниженню темпів подорожчання продуктів сприяла також курсова стійкість у країні. Стримувала адміністративну інфляцію заборона на підвищення низки тарифів на комунпослуги для населення.
Нагадаємо, раніше повідомлялося, що експерти прогнозують подорожчання хліба в Україні із жовтня поточного року. Виробники будуть змушені підвищити вартість популярного продукту через вагомі фактори.
Також повідомлялося, що на українському ринку спостерігається надлишок білокачанної капусти. Це змушує фермерів знижувати ціни на капусту.