Про це йдеться в заяві Медіаруху, оприлюдненій Інститутом масової інформації, передає RegioNews.
Зазначається, що законопроєкт №10242 посилює та впроваджує кримінальну відповідальність щодо різних видів діянь за розміщення у вільному доступі конфіденційної інформації з публічних реєстрів, або інших дій, що створюють можливість вільного доступу до такої інформації невизначеного кола осіб. Пропоноване покарання у вигляді 8 років позбавлення волі за подібні дії під час правового режиму воєнного стану є непропорційним і фактично перетворює такі злочини на тяжкі.
"Під прикриттям боротьби із "зловживанням даними" створюється інструмент, який може бути використаний для переслідування журналістів, що висвітлюють корупційні схеми або зловживання владою. Прикладами розслідувань, автори яких можуть бути притягнуті до відповідальності за нормами цього законопроєкту, є матеріали про схеми виїзду чоловіків за кордон під час воєнного стану або про збагачення представників прокуратури", — йдеться у повідомленні.
Водночас законопроєкт не передбачає жодних механізмів захисту для тих, хто розголошує конфіденційну інформацію, яка має суспільне значення.
Крім того, перетворення подібних правопорушень на тяжкі злочини відкриває можливість для застосування негласних слідчих дій проти журналістів, зокрема прослуховування та стеження, що суттєво порушує стандарти захисту джерел інформації.
Учасники Медіаруху наголосили, що законопроєкт подається як виконання зобов’язань України перед Європейським Союзом, проте його норми суперечать міжнародним стандартам свободи слова, захисту журналістських джерел і викривачів корупції. Це зокрема йде всупереч з положеннями нещодавно ухваленого Європейського акту про свободу медіа.
Тому Медіарух звернувся до міжнародних організацій і правозахисників із закликом проаналізувати цей законопроєкт, і висловити свою позицію щодо його потенційного впливу на свободу слова в Україні.
Заява відкрита до підписів. Аби долучитися до підписання, необхідно заповнити реєстраційну-форму.
Нагадаємо, раніше головна редакторка "Української правди" Севгіль Мусаєва заявила, що мери міст мають заборону на спілкування з журналістами видання від Офісу президента.