Про це повідомляє RegioNews з посиланням на дослідження руху "Чесно".
Як зазначається, найбільший відсоток нардепів, які отримали компенсації за житло, у фракції "Слуга народу". До того ж за ці роки вони отримали більше відшкодувань, ніж нардепи всіх інших фракцій і груп разом узяті.
При цьому, компенсації з бюджету отримували навіть ті депутати, які декларують сотні тисяч доларів готівкою та прикраси люксових брендів, а також нардепи-втікачі та колаборанти.
Варто зазначити, що згідно із законом "Про статус народного депутата України", нардепи мають право на компенсацію за оренду житла чи оплату готельного номера за умови, що вони не мають оселі у столиці та зареєстровані за місцем проживання у понад 30 кілометрах від межі Києва.
У 2022 році компенсації отримали 153 нардепи, яким сумарно з бюджету виплатили майже 30,8 млн грн. У 2023 році відшкодувати витрати на житло просили дещо менше депутатів – 133, а загальна сума виплат склала близько 27,5 млн грн. За перші чотири місяці 2024 року правом на компенсацію скористалися 108 народних обранців, які сумарно отримали майже 6,2 млн грн з бюджету.
У середньому на житло одного нардепа держава щомісяця витрачає 16,8 тис. гривень – це приблизно дві мінімальні зарплати. Та оскільки хтось із депутатів користується правом на компенсацію регулярно, а дехто – лише час від часу, виплати на одного депутата варіюються від 10 тис. до майже 300 тис. грн на рік.
Переважно правом на компенсацію користуються мажоритарники, що цілком логічно, адже більшість із них – представники регіонів, які зазвичай (хоча і не завжди) не мають житла у столиці. Так, протягом 2022–2024 років 70% тих, хто отримав компенсацію, були обранцями з мажоритарних округів.
108 "слуг" отримали відповідні виплати у 2022 році, 97 – у 2023-му. За перші чотири місяці 2024 року 81 представник "Слуги народу" подавався на компенсації.
Згідно з даними декларацій, зі 160 нардепів, які отримували компенсації протягом останніх двох років, щонайменше 54 мають накопичення понад $100 тис. (включаючи заощадження чоловіка/дружини). Серед таких є представники усіх фракцій та груп, окрім "Голосу".
Щобільше, чимало заможних депутатів обирали фактично максимально допустиму суму житлових компенсацій. Це, зокрема, Степан Чернявський, Ігор Негулевський, Ігор Фріс, Орест Саламаха, Олександр Горобець та інші.
Нагадаємо, раніше голова комітету Верховної Ради з питань фінансів та податкової політики Данило Гетманцев заявив, що Кабінет міністрів готує пропозиції щодо підвищення певних податків. Поки невідомо, якими будуть нові ставки податку на додану вартість та військового збору