Як пише RegioNews, про це повідомили в пресслужбі Міністерства охорони здоров'я.
Так, тільки у грудні 2023 року сталося 56 випадків отруєння чадним газом, з яких три призвели до летального результату, включаючи одну дитину та двоє дорослих.
У січні 2024 року постраждало вже 76 осіб, з них сім загинули, включаючи одну дитину та шестеро дорослих. За даними служби екстреної медичної допомоги, 69 постраждалих отруїлися, пройшли лікування та отримали необхідну медичну допомогу.
Слід пам'ятати, що чадний газ абсолютно непомітний для людини, але навіть в невеликих концентраціях може мати серйозний вплив на організм і призвести до смерті.
Чадний газ може утворюватися у випадках недостатнього згоряння палива у відсутності достатнього кисню, у нагрівальних приладах. Коли людина вдихає чадний газ, молекули оксиду вуглецю витісняють кисень з крові, що може викликати отруєння.
Особливо небезпечним є той факт, що чадний газ не має кольору, запаху чи смаку, що іноді веде до його назви "тихий вбивця". Без наявності спеціальних детекторів визначити його випари неможливо, що створює серйозні ризики для здоров'я та життя людей.
Щоб своєчасно виявити отруєння чадним газом і вжити необхідні заходи, важливо розпізнати основні симптоми: головний біль, нудота, прискорене дихання, слабкість, відчуття втоми і запаморочення.
Якщо ви або ваші близькі підозрюєте у себе отруєння чадним газом, вимкніть усі прилади, крім електричних, та відкрийте вікна. Вийдіть або винесіть потерпілого на свіже повітря, покладіть під голову подушку, розстебніть комір і пояс. Викличте рятувальників за номером 101 або 112, аварійну газову службу за номером 104 та швидку допомогу за номером 103. Пам'ятайте також про важливість навчити дітей до яких екстрених служб телефонувати у разі НС.
Міністерство охорони здоров'я та Державна служба з надзвичайних ситуацій надали рекомендації, як запобігти отруєнню та надати допомогу постраждалим. Часто взимку отруєння чадом виникають через недотримання правил установки та використання генераторів, печей та обігрівальних пристроїв.
Щоб уберегтися від отруєння чадним газом, дотримуйтеся таких правил:
Ступінь отруєння та вираженість симптомів залежать від об'єму та тривалості вдихання чадного газу. Важливо враховувати, що реакція на отруєння може виникнути навіть через короткий проміжок часу, особливо у випадках, коли людина спить або перебуває в стані алкогольного сп'яніння, і може призвести до летального результату ще до прояву симптомів.
Як рекомендують медики, найефективніша допомога при отруєнні чадним газом - це тривале вдихання киснем. Проте цю терапію слід проводити в умовах медичного закладу.
Нагадаємо, 21 січня у Дніпрі внаслідок пожежі загинули 40-річна жінка та троє дітей: 5-річний хлопчик, і двоє дівчаток, 7 та 2 років.
Раніше на Закарпатті родина отруїлася чадним газом у квартирі багатоповерхівки.