Про це йдеться у групі "Юридичний порадник для ВПО" у соцмережі Facebook.
Як зазначають фахівці, відповідні норми прописані у пункті другому урядової постанови №332 від 20 березня 2022 року. Згідно з ними, з 1 серпня поточного року на призначення допомоги на шість місяців мають право внутрішньо переміщені особи, які звертаються за нею вперше. Вона нараховується щомісяця переселенцю або уповноваженій особі ВПО у випадку недієздатності отримувача або на дитину.
Важлива вимога — людина звертається за допомогою вперше. Відновити отримання допомоги на проживання ВПО у разі повернення з-за кордону чи після повторної евакуації для більшості неможливо, однак є винятки.
"Тобто, якщо особа раніше отримувала допомогу і або самостійно скасувала її у зв'язку з виїздом за кордон чи з поверненням до покинутого місця проживання, або їй було припинено виплату допомоги після проведення перевірки, така особа, на жаль, не може претендувати на її отримання знову", — пояснюють юристи.
Проте, відповідно до пункту п'ятого Постанови, кошти призначають громадянам з числа ВПО, які повторно перемістилися з територій, включених до переліку територій, де тривають чи відбувалися бойові дії (тимчасово окупованих), затвердженого Мінреінтеграції, щодо яких не визначено дати завершення бойових дій чи окупації.
Там навели приклад: якщо людина на початку повномасштабної війни перемістилася з Харкова, отримала статус ВПО, однак допомогу на проживання не оформила, згодом повернулася додому, проте через обстріли вирішила знову переміститися, вона вважатиметься такою, що повторно перемістилася. Такі громадяни можуть оформити виплати ВПО, адже вважатимуться, що звернулися за нею вперше.
Проте, якщо громадянин раніше отримував допомогу — у такому випадку не матиме права одержати повторно.
Деякі громадяни мають право на виплати ВПО — які, повернулися з-за кордону. Більшість не можуть отримувати допомогу, якщо перебували за межами країни більше 30 днів поспіль, однак є винятки. Звернутися повторно за допомогою можуть громадяни, які виїздили:
Для цього потрібне документальне підтвердження.
Нагадаємо, раніше юристи пояснили, чи можуть переселенці отримувати декілька видів соцдопомоги одночасно.