UA | RU
12 березня 2014, 15:55

Київ: вибори без вибору?

Результати виборів до міської ради столиці знову вирішуватимуть партійні списки, а не бажання киян.

Як відомо, 25 травня 2014 року в усій Україні відбуватимуться вибори Президента України, а у столиці – ще й вибори мера та міської ради.

Очевидно, що столиця з радістю сприйняла таку звістку, бо вже тривалий час була без керівника міста, а щодо суперечливої легітимності Київради точилося багато дискусій. Проте чи зможуть ці вибори дати Києву ту владу, яку хочуть самі кияни, – це питання, причому дуже гостре.

На сьогодні, відповідно до ст. 35 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» право висування кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, в тому числі міст Києва та Севастополя, районної у місті ради реалізується виборцями у відповідних багатомандатних, одномандатних мажоритарних виборчих округах через місцеві організації партій у порядку, передбаченому цим Законом.

Що це значить для Києва та киян?

А це значить, що виборці знову будуть обирати кота в мішку, партійні бренди, красиву агітацію, прізвища лідерів партій, і аж ніяк не будуть обирати тих, хто дійсно готовий та бажає працювати для киян та заради розвитку рідного міста.

Очевидно, що партійна система не тільки в столиці, а й в усій державі за часи незалежності довела: партії – це приватні підприємства (хоч так і не вказано в законі), в яких з легкістю продаються за певну суму коштів прохідні місця в списку.

Досвід практично всіх виборів у державі показав, що списки партій приводять до влади більшою мірою не зрозумілих для виборців людей, тих, хто надалі не працює на народ, а тільки відстоює та лобіює власні інтереси чи інтереси своїх спонсорів.

Переконаний, що і ці вибори за такою системою приведуть до влади особистостей, які лобіюватимуть здебільшого власні бізнесові інтереси, адже вони готові витратити на це певну суму коштів, знаючи, що ці гроші їм повернуться з міського бюджету щонайменше в подвійному обсязі.

У столиці я особисто знаю дуже багатьох громадських активістів, які на безоплатній основі багато років працюють на благо киян та Києва, проте вони не партійні та не підтримують політичні партії, а ще − не мають декілька мільйонів, щоб купити місце в партійному списку.

От і виходить, що Київ на сьогодні залишається вчергове без вибору. Виправити це могла б Верховна Рада України шляхом внесення відповідних змін до згаданого вище закону, передбачивши висування кандидатів не тільки партіями, а й самими громадянами, тобто самовисуванцями. Проте очевидно, що це не цікаво новій владі, яка навіть і не обговорює таку можливість, бо партії не отримають прибутку, а головне − вони не витримають конкуренції.

Це не було цікаво ні попередній владі, ні новій. І на сьогодні це вже доведений факт.

До виборів залишається трохи більше двох місяців, а це означає, що у влади ще є шанс показати готовність працювати для людей, а у жителів славетного Києва є шанс отримати ту владу, яку вони самі захочуть, а не ту, яку їм нав’яже будь-яка партія.


Роман Хорольський,
адвокат, правозахисник, громадський діяч

16 квітня 2024
Зустріч із Папою Римським та повні буси гуманітарки: як італійський благодійник допомагає прифронтовій Харківщині
З початком повномасштабної війни українці не на словах відчули турботу зі сторони європейських друзів. Країни ЄС радо приймали українських жінок з дітьми, а до самої України все частіше почали приїждж...
11 квітня 2024
Заборона їздити на авто, скасування дембеля, обов’язкова ВЛК: що прописано в ухваленому законі про мобілізацію
Які зміни очікують на військовозобов’язаних, коли закон про посилення мобілізації набуде чинності
05 квітня 2024
Є-кабінет військовозобов'язаного, армія з 25 років і зміни для обмежено-придатних: що потрібно знати про нові правила мобілізації
Поки Верховна Рада готується розглядати в другому читанні законопроєкт про посилення мобілізації, днями президент підписав кілька вже проголосованих законів, які також вносять зміни до мобілізаційного...
28 березня 2024
Гроші чи армія: скільки потрібно буде заплатити, щоб мати "економічну бронь" від мобілізації
"Бронь" за податки. Бізнес підтримує, військові експерти вбачають серйозні ризики
Нічна атака на Україну: скільки цілей збила ППО
20 квітня 2024, 11:03
Ситуація на фронті та втрати ворога: інформація від Генштабу ЗСУ на 20 квітня
20 квітня 2024, 10:28
На Вінниччині вночі розстріляли поліцейських: один загинув
20 квітня 2024, 09:45
На Хмельниччині на хабарництві викрили голову військово-лікарської комісії
20 квітня 2024, 06:27
На Полтавщині тривають пошуки 13-річного хлопчика, який зник під час риболовлі майже тиждень тому
20 квітня 2024, 03:45
Смерть від рук вітчима: житель Миколаївщини забив 6-річного пасинка
20 квітня 2024, 01:24
В ДТП біля Львова загинув 12-річний велосипедист
20 квітня 2024, 00:32
Житель Миколаївщини отримав 15 років в'язниці за співпрацю з російськими спецслужбами
19 квітня 2024, 22:02
Буданов розповів подробиці знищення російського бомбардувальника Ту-22М3
19 квітня 2024, 21:19
Керівник Комітету з питань етики НАЗЯВО захищає докторську дисертацію у Словаччині
19 квітня 2024, 20:51