23.02.2019, Субота, 00:51

USD 26.9000

RUB 0.3950

EUR 30.4000

Київ

+17°
C

Новини »

Повідомлення про помилку

Notice: Undefined offset: 0 в main_preprocess_views_view_fields() (рядок 174 із /var/www/html/regionews.ua/web/sites/all/themes/main/template.php).

Регіональні новини »

Фотоподія »

Відео »

Через корупцію у сфері будівництва українці не дочекаються низьких цін на нерухомість

01 квітня 2013

Українцям не варто очікувати зниження цін на нерухомість, зокрема, на новобудови, зазначила сьогодні, 1 квітня, керівник експертної ради Європейської дослідницької асоціації Світлана Горна. З її слів, такі песимістичні очікування пов’язанні зі зростанням корупції у сфері будівництва, передає кореспондент RegioNews.

За результатами загальноукраїнського експертного опитування представників підприємств-забудовників, закон «Про регулювання містобудівної діяльності», ухвалений у лютому 2011 року, не вплинув на зниження корупції в будівництві. Опитування, проведене наприкінці 2012 року за підтримки програми Міжнародного фонду «Відродження», показало, що обізнаність забудовників про антикорупційні дії уряду зросла порівняно з 2008-2009 роками, проте рівень корупції так і не зменшився на різних етапах будівництва.

«За результатами опитування, більше ніж 60% респондентів вважають дії уряду ефективними і закон оцінили позитивно, проте 18% зазначили, що закон так і не змінив рівень корупції. Закон ухвалений, але корупційних практик стає більше», − наголосила науковий керівник Європейської дослідницької асоціації Марина Соболевська.

Як додала Світлана Горна, в Україні за 2012 рівень будівництва впав на 14%, а закон «Про регулювання містобудівної діяльності» не дав очікуваного результату – залишив корупцію на високому рівні і не сприяв збільшенню кількості іноземних інвесторів.
Окрім того, за результатами опитування, впровадження закону має й позитивні зрушення:
- скоротилася кількість днів, необхідних для реєстрації декларацій на право виконання будівельних робіт (38 днів порівняно зі 106 у 2009 році);
- зменшилася частка компаній, які розпочали будівництво до того, як отримали дозвіл (18% проти 22% у 2009 році);
- скоротилася кількість візитів до дозвільних органів.

Як зазначила Світлана Горна, якщо у 2008 році кількість візитів максимум досягала 12,9 разу, то в 2012 році – 6,7. Натомість, додала керівник експертної ради ЄДА, тривалість дозвільних процедур скорочується, але так і не досягла термінів, задекларованих законом.

«Відповідно до закону, надається 10 днів для дозвільної процедури. Проте цей термін не досягається і на практиці триває 57 днів. Від моменту отримання сертифікату про прийняття об’єкту в експлуатацію до підключення об’єкту до інженерних мереж проходить, у середньому, 80 замість 10 днів, що задекларовані законом. Таким чином, ми бачимо певну нестиковку між законом і реальністю», − коментує Світлана Горна і зазначає, що на етапі реєстрації декларації корупція виникає і в центрах надання адміністративних послуг (ЦНАП). Через неправильне заповнення декларацій і низьку кваліфікацію працівників ЦНАПу створюються умови для корупційних дій задля прискорення процесу. Суму, яку витрачає забудовник на корупцію, під час опитування не вдалося з’ясувати, оскільки респонденти відмовлялися відповідати на це запитання. Натомість учасники дослідження повідомили, в 2012 році у відсотковому значенні на корупцію витрачалося в середньому від 2,5% до 6% від вартості об’єкту будівництва, а якщо об’єкт складний або розташований у центрі, то показник зростав до 30%.
Зазначимо, згадані вище результати дослідження були оприлюднені сьогодні, 1 квітня, під час прес-конференції. Опитування проводили серед компаній, що знаходяться у містах з населенням більше 10 000 осіб та отримали дозволи на будівництво, починаючи з березня 2011 року. 2012 рік − третя хвиля дослідження, вибірка − 102 респондента.